Skip to content

Cart

Your cart is empty

Continue shopping

Sign up now and get a €5 voucher

Be the first to hear about new fragrances, curated edits and special discounts.

By entering your email address, you confirm that you have read our Privacy Policy.

Annick Goutal

Annick Goutal, Strauß aus rosa und pflaumenfarbenen Rosen in einer Messingkanne

A concert pianist turned perfumer — her candles carry the same poetry.

BestsellerSold outGoutal Scented Candle Noël — Une Forêt d’Or 185 g
Sold outAnnick Goutal Scented Candle Ambre et Volupté 185 g
Sale price534 kr (288,65 kr/100g)
Sold outAnnick Goutal Scented Candle Bois Cendrés 185 g
Sale price534 kr (288,65 kr/100g)
Sold outAnnick Goutal Scented Candle Un Air d’Hadrien 185 g
Sale price534 kr (288,65 kr/100g)
Sold outAnnick Goutal Scented Candle Un Jardin Aromatique 185 g
Sale price534 kr (288,65 kr/100g)
Sold outAnnick Goutal Scented Candle Une Maison de Campagne 185 g
Sale price534 kr (288,65 kr/100g)
Über die Marke

Before Annick Goutal created fragrance, she played concert piano and modeled in front of the camera. In 1981 she founded her own house in Paris and composed scent like memory — of people, places, books. The same hand runs through her scented candles: warm, literary, never loud — from Provence to golden autumn woods to velvety amber. After her death, her daughter Camille and the perfumer Isabelle Doyen carried the house on. Made in France. A candle that tells a room rather than just scenting it.